UV žiarenie, vlhkosť, teplota, mechanické poškodenia. Toto všetko hrozí kovovým materiálom. Aby ste zabezpečili ich dlhodobú trvanlivosť a zachovali čistý vzhľad, je dôležité vedieť, ako ich efektívne ochrániť.
Kovové povrchy sú často vystavené riziku korózie a iným formám poškodenia v dôsledku vonkajších faktorov ako je vlhkosť, kyslík alebo chemické látky. Kvalitná vonkajšia antikorózna farba na kov, farba na železo alebo farba na plech môžu prispieť k ochrane kovov, avšak existuje ešte niekoľko možností. V tomto článku preskúmame základné techniky a tipy na ochranu kovových povrchov.
Ochrana pred poveternostnými vplyvmi
Dážď, extrémne teploty, ľad či sneh negatívne ovplyvňujú kovové povrchy. Kovy neobľubujú vlhkosť, vodu a teplo. Výsledkom je v týchto prípadoch nielen korózia, o ktorej si povieme neskôr, ale mnohokrát aj mechanické poškodenia.
Ak nie sú kovové materiály pred poveternostnými vplyvmi správne chránené, na povrchoch môžete spozorovať škrabance, trhliny či iné deformácie. Opakované cykly zmrazovania a rozmrazovania môžu napríklad priniesť odlupovanie vrstiev farby, nakoľko sa kov sťahuje a rozťahuje. Pri rýchlych teplotných zmenách môže dôjsť k tvorbe ľadových kryštálikov na povrchoch, čo môže spôsobiť mechanické poškodenie alebo poškriabanie.
Kovové materiály môžete ochrániť napríklad krytmi, plachtami, prípadne fóliami, ktoré im poskytnú účinnú ochranu pred nepriaznivými poveternostnými podmienkami. Dôležité je, aby tieto ochranné prostriedky boli dostatočne odolné a tesné, aby zabezpečili, že kovový povrch zostane suchý a chránený pred vlhkosťou, snehom, ľadom a dažďom. Okrem toho, pokiaľ konkrétny kovový výrobok napríklad v zime nepoužívate, odložte ho do garáže alebo do pivnice, kde bude chránený pred extrémnymi teplotami a vlhkosťou.
Ochrana pred koróziou a UV žiarením
Vlhkosť, teplota či chemikálie dokážu na kovových povrchoch vytvoriť koróziu. Tento proces negatívne vplýva nielen na vzhľad kovových materiálov, ale aj na ich kvalitu a funkčnosť. UV žiarenie zase dokáže oslabiť ich štruktúru, prípadne poškodiť farby na ich povrchu.
Riešenie je jednoduché. Ak je to možné, používajte materiály, ktoré sú voči korózii odolné, ako napríklad nerezovú oceľ, hliník či mosadz. Pokiaľ to možné nie je, aplikujte na povrch antikoróznu farbu, prípadne nátery chrániace proti korózii. Skvelou voľbou je aj pozinkovanie či galvanické pokovovanie.
Niektoré farby sú voči UV žiareniu pochádzajúcemu zo slnka odolnejšie, ako iné. Pokiaľ teda bude kovový povrch pravidelne a dlhodobo vystavovaný slnečným lúčom, logickou voľbou budú farby, ktoré sú voči nemu odolnejšie. Mnohé farby dnes už ponúkajú kombináciu tých najlepších vlastností ako voči korózii, tak voči UV žiareniu, a to v jedinom balení.
Starostlivosť o kovové povrchy je skutočným tajomstvom
Skutočným tajomstvom ochrany kovových materiálov je však starostlivosť o ne a údržba. Ak napríklad vidíte, že sneží alebo sa na povrchu vytvára ľad, odstráňte ho. Pokiaľ je kovový povrch špinavý, očistite ho. No a ak sa na ňom objavila hrdza, zbavte sa jej.
Pravidelná údržba kovových povrchov je kľúčová pre ich dlhodobú ochranu. Kontrola poškodení, ako sú trhliny, škrabance alebo odlupovanie náterov a farieb, umožňujú identifikovať problémy včas a podniknúť potrebné kroky na ich opravu. Práve skorá reakcia dokáže zachrániť ako menšie, tak aj väčšie povrchy. Pravda, starostlivosť o tie menšie je jednoduchšia, napriek tomu nezanedbajte žiadny kovový materiál. Odmenou vám bude dokonalý vzhľad a stopercentná funkčnosť.
Komerčný článok